Imperial Blades ONE FIT IBOAT337-25 Oscillating Tool Blade, 2-1/2 in, Bi-Metal
Starting from
CAD 288.75 / CD25
/
Additional fees may apply
Your collection branch is GO Timbermart, East Garafraxa
Compare
Item Code: 7896996
Imperial Blades ONE FIT Oscillating Tool Blade, 2-1/2 in, Bi-Metal, Applicable Materials: Wood and Nails, Copper Pipe, Wood, PVC and Drywall, Black, 3-3/4 in L, 2-1/2 in W, 0.025 in Thick, Suitable for: Black & Decker, Chicago Electric, Craftsman, DeWalt, Dremel, Metabo, Genesis, Hitachi, Makita, Masterforce, Milwaukee, Performax, Porter Cable, Ridgid, Rockwell, Ryobi, Worx, Tool Shop, Fein Multi-Master (to 3/2016), Kobalt, AEG, Hyper Tough and Mastercraft Tools
Manufacturer IMPERIAL BLADES
  • Extra wide fan blade ideal for long and straight flush cuts with minimal deflection
  • Popular projects: cabinetry and cutting door jambs
  • Storm titanium enhanced (TiN) coated blade for longest life, best performance
Specifications
UNSPSC Code
Weight
1.2lb
Height
3in
Width
2.75in
Length
5in
Applicable Materials
Wood and Nails Copper Pipe Wood PVC and Drywall
Brand
Imperial Blades
Category
POWER CUTTING ACCESSORIES
Color
Black
Length
3-3/4
Material
Bi-Metal
Size
2-1/2 in
Suitable For
Thickness
0.025 in
Width
2-1/2
Specifications
UNSPSC Code
Weight
1.2lb
Height
3in
2.75in
5in
Applicable Materials
Brand
Imperial Blades
Category
POWER CUTTING ACCESSORIES
Color
Black
3-3/4
Material
Bi-Metal
Size
2-1/2 in
Suitable For
Thickness
0.025 in