Simpson Strong-Tie NCA Series NCA2X10-16 Nailless Compression Bridging, 15-13/16 in L, 0.69 in W, Steel, Galvanized
Category Connectors
Starting from
CAD 2.65 / EA
/
Additional fees may apply
Your collection branch is GO Timbermart, East Garafraxa
Compare
Item Code: 7083280
Category Connectors
Manufacturer SIMPSON STRONG-TIE CANADA
  • Galvanized (G90) for extra corrosion resistance
  • Install bridging tightly; loose installation may allow floor movement
  • Installs with built-in prongs that eliminate nail squeaks
  • Keeps floor system continuity and prevents joist rotation
  • May be installed before or after sheathing, from the top or bottom
  • Nail less bridging installation eliminates callbacks for nail squeaks
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.17lb
Height
6.5in
Width
8in
Length
20.63in
Brand
Simpson Strong-Tie
Category
Joist Hangers & Connectors
Finish
Galvanized
Length
15-13/16
Material
Steel
Post/Joist Size
2 x 10 2 x 16 in
Thickness
20 ga
Width
0.69
Specifications
UNSPSC Code
Weight
0.17lb
Height
6.5in
8in
20.63in
Brand
Simpson Strong-Tie
Category
Joist Hangers & Connectors
Finish
Galvanized
15-13/16
Material
Steel
Post/Joist Size
2 x 10 2 x 16 in